Laba malka ātrāk izdeg
Darbinieki ar augstu motivāciju jeb degsmi ir īpašā vērtē, taču tieši viņi visbiežāk sastopas ar izdegšanu, par viņiem ir īpaši jārūpējas, pat jāapčubina Lai organizācija attīstītos, tajā ir jābūt vismaz 20% degsmīgo, taču augsti motivētos nebūt nav tik viegli atrast – personāla atlasē tiek izmantotas īpašas metodes un testi.
Augsta motivācija piemīt zinātkārajiem, kā arī tiem, kuri ir sociāli aktīvi, brīvi komunicē un ir atvērti sarunām. Tie var būt gan ekstraverti, gan introverti cilvēki. Tāpat degsmi raksturo nebaidīšanās no varas,
Augstākas prasības
Iekšējā motivācija ir cilvēka personības iezīme, kas nozīmē, ka tā ir diezgan stabila vērtība, uzskata Latvijas Psihologu apvienības valdes priekšsēdētājs un SIA CreaTest vadītājs Reinis Lazda. Viņš iesaka notestēt darbinieka motivāciju, pirms viņu pieņemt darbā, nevis ieguldīt tās veicināšanas aktivitātēs.
Frenks Šmits (Frank L. Schmidt), kas ir viens no ietekmīgākajiem organizāciju psihologiem pasaulē, uzskata, ka darbinieka sniegumu nosaka apķērīgums (fluīdais intelekts), apzinīgums, interese par mācīšanos un nozīmīgāko interešu virziens. Taču šobrīd uzņēmumi, izvēloties darbiniekus, galveno vērību pievērš viņu pieredzei, nevis kvalitātēm, kas nosaka motivāciju un sniegumu, secina R. Lazda.
Lai lietas kustētos uz priekšu un neiestātos sastingums, organizācijā ir jābūt noteiktam īpatsvaram augsti motivēto darbinieku. Vadoties pēc Pareto principa (Itālijas ekonomista un zinātnieka Vilfredo Pareto ieviesta termina, kas pazīstams kā 80/20 princips), motivētajiem darbiniekiem uzņēmumā nav jābūt ļoti daudz, tā var būt viena piektā daļa, viņš saka.
«Darbinieki ar augstu degsmes līmeni ir nepieciešami arī salīdzinoši vienkāršāko un garlaicīgāko darbu veikšanā, būtu vēlams ik pa laikam tajos iesaistīt kādu darbinieku ar augstu motivāciju. Tas nekas, ka pēc kāda pusgada vai gada viņš kāps pa karjeras kāpnēm un aizrotēs projām, taču pa šo laiku viņš būs paspējis sakārtot un uzlabot daudzus procesus uzņēmumā. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi identificēt šādus motivētus darbiniekus un viņus apčubināt, jo bieži vien šādiem cilvēkiem ir augstākas prasības būt novērtētiem nekā pārējiem,» spriež R. Lazda.
Degsme ir atvērtība jaunajam, pārliecība par sevi, enerģija un noturība, realizējot savus mērķus – definē psihologs. Jārēķinās, ka darbinieki ar augstu motivāciju vai degsmi biežāk sastopas ar izdegšanu. Šādi cilvēki retāk ir tendēti uz pašsaglabāšanos, bieži vien nedomā par savu iekšējo resursu atjaunošanu. «Tie, kuri spožāk deg un ar lielāku liesmu, arī ātrāk izdeg, tas ir tāpat kā ar labu malku,» salīdzina R. Lazda. Augstāka līmeņa vadītājiem piemīt lielāka degsme, tāpēc viņi ir vairāk pakļauti izdegšanai.
Jābūt viltīgiem
«Motivācija nav tas pats, kas personība. Cilvēku nevar nolasīt pāris minūšu sarunā, jo bieži vien tie, kuri zina vismazāk, ir pārliecinātākie par sevi,» ir novērojis
R. Lazda. Personāla atlases procesā ir grūti noteikt, vai cilvēks ir motivēts un kāda ir viņa motivācijas pakāpe. «Pirmais iespaids par civēku rodas pirmajā sekundē, kuras laikā parasti tiek saprasts, vai viņš ir bīstams, simpātisks. Tas raksturo divas galvenās evolucionārās izpausmes, proti, izvairīšanos no briesmām un draudzīgu attiecību veidošanu. Šis automātiskais uztveres un spriešanas veids ietekmē arī personāla atlases procesu. Diemžēl, jo atlases specālists ir pieredzējušāks, jo biežāk viņš atlases procesā balstās uz stereotipiem,» viņš stāsta