NILLTF novēršana: VID jaunas vadlīnijas un materiāls "Riska vadības rokasgrāmatā"
Lai novērstu noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu (NILLTF), VID sagatavojis vadlīnijas prasību piemērošanai. Vēršam uzmanību, ka materiāls par šo tēmu ir publicēts arī "Riska vadības rokasgrāmatā".
"Naudas atmazgāšana sagrauj vērtības. Tā veicina ekonomisko noziedzību un zemiskas darbības, piemēram, korupciju, terorismu, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, narkotiku un cilvēku tirdzniecību, turot vai pārvietojot nepieciešamos līdzekļus, lai izdarītu šo noziegumu pārsūtīšanu. Tas var dziļi kaitēt organizācijas un valsts reputācijai." Kas ir NILLTF riska modelis, un ko tas ietver? Kā NILLTF risku novērtēšana ietekmē NILLTF riska «apetīti»? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem atradīsiet "Riska vadības rokasgrāmatas" 3.2. nodaļā «Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršana, izmantojot uz riskiem balstītu pieeju». Materiāls pieejams rokasgrāmatas abonentiem. Interesentiem piedāvājam arī e-grāmatā.
Savukārt, lai veicinātu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā noteikto prasību piemērošanu, Valsts ieņēmumu dienests ir izstrādājis vadlīnijas par likuma prasību praktisku piemērošanu uzraugāmajiem likuma subjektiem. Vadlīnijas izstrādātas atbilstoši grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas stājušies spēkā 2017. gada 9. novembrī.
Vadlīnijas izklāsta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pamatprincipus, sniedz ieskatu normatīvo aktu regulējumā, prasībās un starptautiskajos standartos. Tās skaidro uz risku balstītas pieejas izmantošanu, pakalpojumu, produktu un klientu risku noteikšanu, raksturo vispārīgas un nozaru risku pazīmes. Vadlīnijas apraksta ar klienta identifikāciju, izpēti un aizdomīgiem darījumiem saistītas nianses, sniedz ieskatu aktuālākajās nozaru tipoloģijās un citos jautājumos.
Avots: Valsts ieņēmumu dienests